Concept series H1 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the H1 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-2004 | Acura RL |
| 2002-2006 | Acura RSX |
| 2004-2008 | Acura TSX |
| 1996-2002 | Aprilia Pegaso 650 |
| 1997-2002 | Aprilia RS 125 |
| 1996-2002 | Aprilia RS 250 |
| 1993-1995 | Audi 90 |
| 1993-1995 | Audi 90 Quattro |
| 1996-1998 | Audi A4 |
| 1996-1997 | Audi A4 Quattro |
| 1996-2004 | Audi A6 |
| 2006-2008 | Audi A6 |
| 1996-2008 | Audi A6 Quattro |
| 1997-2000 | Audi A8 |
| 1997-2003 | Audi A8 Quattro |
| 2001-2005 | Audi Allroad Quattro |
| 1995-1998 | Audi Cabriolet |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2000-2006 | Audi TT |
| 2001-2006 | Audi TT Quattro |
| 1992-1999 | BMW 318i |
| 1992-1999 | BMW 318is |
| 1992-1995 | BMW 320i |
| 1998 | BMW 323i |
| 1998-1999 | BMW 323is |
| 1992-1995 | BMW 325i |
| 1992-1995 | BMW 325is |
| 1996-1998 | BMW 328i |
| 1996-1999 | BMW 328is |
| 1990 | BMW 525i |
| 1995 | BMW 525i |
| 1995 | BMW 530i |
| 1990 | BMW 535i |
| 1994-1995 | BMW 540i |
| 1990-1992 | BMW 735i |
| 1990-1992 | BMW 735iL |
| 1995 | BMW 740i |
| 1997-2001 | BMW 740i |
| 1995-2001 | BMW 740iL |
| 1990-1994 | BMW 750iL |
| 1997-2001 | BMW 750iL |
| 1994-1997 | BMW 840Ci |
| 1993-1997 | BMW 850Ci |
| 1994-1995 | BMW 850CSi |
| 1991-1992 | BMW 850i |
| 2001-2006 | BMW F650CS |
| 2003-2005 | BMW F650CS ABS |
| 1990 | BMW M3 |
| 1994-1999 | BMW M3 |
| 1991-1993 | BMW M5 |
| 1998-2005 | BMW R1100S |
| 1999 | BMW R1100S ABS |
| 2002 | BMW R1100S ABS |
| 2004-2005 | BMW R1100S ABS |
| 2002 | BMW R1100S Boxer Cup |
| 2003-2005 | BMW R1100S Boxer Cup Replica |
| 2000-2001 | BMW R1100SA |
| 1999-2004 | BMW R1150GS |
| 2002-2005 | BMW R1150GS Adventure |
| 2003 | BMW R1150GS Sport |
| 2002-2006 | BMW R1150R Roadster |
| 2004-2005 | BMW R1200C Montauk |
| 2002-2006 | BMW R1200CL |
| 2016 | BMW R1200RT |
| 2005-2013 | BMW X5 |
| 2001 | Cadillac Catera |
| 2004-2006 | Chevrolet Epica |
| 1994 | Chevrolet Lumina APV |
| 2004-2007 | Chevrolet Optra |
| 1999-2002 | Daewoo Leganza |
| 2003-2006 | Dodge Sprinter 2500 |
| 2003-2006 | Dodge Sprinter 3500 |
| 2000-2002 | Ducati 748 |
| 1997-1999 | Ducati 748 Biposto |
| 2000-2002 | Ducati 748 Monoposto |
| 1997 | Ducati 748 SP |
| 1998-1999 | Ducati 748 SPS |
| 2000-2002 | Ducati 748R |
| 2002 | Ducati 748R Biposto |
| 2000-2002 | Ducati 748S |
| 2000-2002 | Ducati 748S Monoposto |
| 1999-2001 | Ducati 996 Biposto |
| 1999-2001 | Ducati 996 Monoposto |
| 1999-2000 | Ducati 996 SPS |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb, 1.3 Amps @ 13V DC |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K, 6,500 Kelvin |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit), 6,000 Lumen per kit |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC, 8-40 DC Voltage |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb, 18 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341820204 |