Concept series H10 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the H10 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2011-2017 | Buick Regal |
| 2003-2007 | Cadillac CTS |
| 2007-2014 | Cadillac Escalade |
| 2007-2014 | Cadillac Escalade ESV |
| 2007-2013 | Cadillac Escalade EXT |
| 2004-2016 | Cadillac SRX |
| 2005-2013 | Chevrolet Corvette |
| 2006-2011 | Chevrolet HHR |
| 2013-2015 | Chevrolet Malibu |
| 2016 | Chevrolet Malibu Limited |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2003-2004 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2014-2015 | Chevrolet SS |
| 2005-2009 | Chrysler 300 |
| 2007-2009 | Chrysler Aspen |
| 2001-2002 | Chrysler Neon |
| 2005-2008 | Chrysler Pacifica |
| 2006-2010 | Chrysler PT Cruiser |
| 2007-2010 | Chrysler Sebring |
| 2005-2009 | Chrysler Town & Country |
| 2008-2009 | Dodge Avenger |
| 2007-2009 | Dodge Caliber |
| 2005-2007 | Dodge Caravan |
| 2008-2010 | Dodge Challenger |
| 2006-2009 | Dodge Charger |
| 2005-2009 | Dodge Dakota |
| 2011-2012 | Dodge Dakota |
| 2007-2009 | Dodge Durango |
| 2005-2009 | Dodge Grand Caravan |
| 2009 | Dodge Journey |
| 2005-2008 | Dodge Magnum |
| 2001-2002 | Dodge Neon |
| 2007-2009 | Dodge Nitro |
| 2009-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 5500 |
| 2003-2005 | Dodge SX 2.0 |
| 2003-2006 | Dodge Viper |
| 2008-2010 | Dodge Viper |
| 2005-2006 | Ford Escape |
| 2013-2016 | Ford Escape |
| 2000-2005 | Ford Excursion |
| 1999-2014 | Ford Expedition |
| 2001-2010 | Ford Explorer |
| 2016 | Ford Explorer |
| 2003 | Ford Explorer Sport |
| 2001-2005 | Ford Explorer Sport Trac |
| 2007-2010 | Ford Explorer Sport Trac |
| 1999-2023 | Ford F-150 |
| 2004 | Ford F-150 Heritage |
| 2001-2009 | Ford F-250 |
| 1999-2024 | Ford F-250 Super Duty |
| 2001-2009 | Ford F-350 |
| 2011-2016 | Ford F-350 |
| 1999-2024 | Ford F-350 Super Duty |
| 1999-2015 | Ford F-450 Super Duty |
| 1999-2015 | Ford F-550 Super Duty |
| 2005-2007 | Ford Five Hundred |
| 2002-2004 | Ford Focus |
| 2003-2012 | Ford Mustang |
| 2001-2011 | Ford Ranger |
| 2003-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2003 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2003-2004 | GMC Sierra 2500 |
| Attributes | |
| Add-On | 20952, 20952 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341820501 |