Xtreme Bar Pro, 8" Driving Light Bar, Driving Beam, Side Mount (2 EA)
Xtreme Bar, 8" Driving Light Bar, Driving Beam, White, Side Mount (2 EA)
Xtreme Bar, 8" Driving Light Bar, Driving Beam, White, Side Mount (2 EA)
- A kit of two (2) high-performance street-legal driving light bar
- Dual color fog light option avaialbe in four inch (4) option
- Driving light available in four inch (4) option
- Vehicle-specific no-drill grille brackets available
- Universal U-mount and side-mount bracket included
- Compatible with 12V, 24V, and 48V DC power systems
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
- Eight inch (8) compact size
- Compliant with SAE J581 driving light standards
- 4300 lumens of street-legal driving beam
- Flexible mounting options for versatile installation
Information:
Universal Fitment| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 5 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Driving Beam |
| Bracket & Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Compliance | SAE J581, CISPR 25 CLASS 3 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Light Bar) | 2.62 |
| Dimension | 7.8" L x 1.68" H x 2.62" D |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | White |
| LED Count (Per Light Bar) | 6 |
| LED Emitter Type | AFL3 modular chip |
| Length (Per Light Bar) | 7.8 |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving Light |
| Light Output | 3,400 Lumen |
| Light Output (Per Light Bar) | 4300 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-48DC Voltage |
| Power Consumption | 45 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT |
| Voltage | 12~48 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (Per Light Bar) | 45 |
| What's Included | 2 x DT Pigtail |
| Width (Per Light Bar) | 1.68 |
| Wire Length | 11 |
| Wire Quantity | 2 |
| GTIN | 00793888974081 |