StrobeLink® Conversion Pigtail bulk pack (25 EA). Pre-terminated pigtail connectors for converting BUILTBRIGHT perimeter strobe lights to traditional wired installations. Ideal for shop and fleet upfit inventories.
To get the most out of StrobeLink®, check out the full lineup of compatible products. These include mini bars, perimeter strobe lights, mounting brackets, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
To get the most out of StrobeLink®, check out the full lineup of compatible products. These include mini bars, perimeter strobe lights, mounting brackets, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
- • Convert for StrobeLink® - Wire the pigtail to non-BUILTBRIGHT® lights to equip them with a compatible connector
- • Plug-and-Play Installation - Easily connect converted non-BUILTBRIGHT® lights to existing StrobeLink® setups
- • Premium OFC Wiring - Oxygen-free copper conductors ensure reliable power delivery
- • PVC-Sheathed Cable - Durable harness construction built for demanding environments
- • IP69K Weather-Resistant Connection - Designed to withstand harsh weather and jobsite conditions
- • UL, cUL, and RoHS Compliant - Engineered to meet strict safety and quality standard
| Attributes | |
| Adapter Type | Extension Harness |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Compliance | RoHS, UL2517, UL2517, UL VW-1 & CUL FT1, ROHS |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 5A, 5A |
| Maximum Temperature | 105°C / 221°F, 105? / 221? |
| NAFTA Preference Criterion Code | A |
| Operating Voltage | 12V DC |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | 5 pin circular waterproof connectors, 5-Pin Connector |
| Voltage | 12 DC Voltage |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Wire Colors | Black, Red, White, Grey, Yellow, Black, Red, White, Gray, Yellow |
| Wire Length | 16 Feet |
| Wire Material | PVC Insulation to UL2517, Tinned Copper Strands, Stranded Tinned OFC (Oxygen-Free Copper) |
| Wire Quantity | 25 |
| GTIN | 00691835542393 |